Forum budowlane - SpytajFachowca.pl Zadaj pytanie
 
 
Kategorie pytań
 
 
 
Ranking fachowców
 
 
Zaloguj się    Zarejestruj
        Zadaj pytanie na forum budowlanym
 
 
 
 

Z jakich rur robić instalację wodną?

Pamiętam, że kiedyś rury dzieliły się na czarne ze szwem do gazu, ocynkowane do wody i PCV do kanalizacji. Były też rury spawane do ogrzewania. Jaki jest teraz podział. Z jakich rur powinno się wykonywać instalację wodną?
tagi: rury, PCV, miedź, inastalacja wodna
dodane 3436 dni temu   |   przez: dyzio
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Odpowiedzi na pytanie (3):

 
Odpowiedz na pytanie
 
Zaloguj się, by dodać odpowiedź na pytanie. W tym celu skorzystaj z adresu e-mail oraz hasła podanego przy rejestracji.

Adres e-mail
Hasło
 
przypomnij hasło » zarejestruj się »

+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Rury miedziane lub z tworzywa (polietylen, polipropylen lub polibutylen)
dodane 3432 dni temu   |   przez: andrzej83x
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
W ostatnich latach oprócz rur stalowych pojawiły się instalacje wykonywane z rur miedzianych i z tworzyw. Są one odporniejsze na korozję i nie zarastają kamieniem. Samą instalację wykonuje się teraz szybciej i prościej. Miedź jest odporna na temperaturę, ciśnienie i promieniowanie ultrafioletowe. Nie ulega starzeniu. Rury z niej stawiają znikomy opór hydrauliczny, mogą więc mieć małą średnicę; daje to oszczędność materiału i miejsca, instalację łatwo się umieszcza pod tynkiem. Cena materiału o 40% przewyższa cenę stali, ale koszt robocizny jest o 30% niższy, a trwałość co najmniej czterokrotnie większa od stali (50 do 100 lat!). Jedynym wrogiem miedzianych instalacji wodnych jest tak zwana miękka woda. Korozja pojawia się również na łączeniach z rurami stalowymi, ocynkiem i aluminium. Najczęściej stosowanymi obecnie rurami są rury z tworzywa. Dotyczy to zarówno przyłączeń domów jak i instalacji wewnętrznych. W rurach z tworzyw sztucznych nie występuje korozja i nie powstaje kamień kotłowy. Rury z tworzyw nie przenoszą drgań, tłumią wibracje i szumy powstające w instalacji. Są obojętne chemicznie, nie wchodzą więc w reakcję z wodą i zawartymi w niej związkami. Nie mają też wpływu na smak, barwę i zapach wody. Są lekkie więc nie ma problemu z transportem. Bardzo łatwy jest montaż. W przeciwieństwie do sztywnych rur stalowych wymagają jednak lepszego zamocowania do ścian, bo pod wypływem wysokiej temperatury w instalacji ciepłej wody mogą ulec odkształceniu. Rury z tworzyw są różne w zależności od stosowania. Bardzo dużo zalet mają np. rury warstwowe, które mają naturalną zdolność izolacji termicznej. Nie występuje na nich tak zwana rosa i redukują do maksimum szumy i drgania przepływającej wody. Ponieważ ścianki rur z tworzyw są grube otwory w tynkach muszą być dużo grubsze w porównaniu z miedzią.
dodane 3432 dni temu   |   przez: badzioch
 
+ -
1 1
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Jest to temat zbyt obszerny jak na to forum, wystarczy zapytać w najbliższym sklepie instalacyjnym lub markecie, okaże się że istnieje co najmniej kilka równożędnych technologii, ich wybór jest kwestią zasobności porfela oraz czy instalację chce sie wykonywać samodzielnie czy zlecić. W przypadku samodzielnej pracy nalezy brac pod uwagę skomplikowanie danej technologi a tym samym dobór i koszt samych narzędzi. Wspólcześnie dominują technologie nowoczesne, tworzywa, miedź, kompozyty. Od rur stalowych odchodzi się w budownictwie.
dodane 3393 dni temu   |   przez: Coopernik
 
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Pytania podobne

 
 
 
Zobacz też ogłoszenia materiały izolacyjne na serwisie ogłoszeniowym Budowlanki.pl
 
 
 
Szczgóły pytania zadanego przez użytkownika dyzio w kategorii Instalacje wewnętrzne na serwisie SpytajFachowca.pl. Zobacz treść pytania, odpowiedzi i opinie użytkowników na temat tego Z jakich rur robić instalację wodną?, weź udział w dyskusji. Możesz też zadać własne pytanie, zapytać o opinie lub poszukać pozostałych pytań w kategorii Instalacje wewnętrzne lub innej na forum budowlanym SpytajFachowca.pl.
SpytajFachowca.pl to forum budowlane, w którym możesz zadawać pytania dotyczące wszelkich spraw związanych z budową domu lub remontami. System reklamy Test Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleŸć interesujące Cię tematy.
 


 
Polityka prywatnosci   |   Polityka cookies   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Partnerzy Kanał RSS dla SpytajFachowca.pl   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Twitterze   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Blip.pl
Copyright 2010-2021 © SpytajFachowca.pl
Zobacz też inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć reklamy w internecie