Forum budowlane - SpytajFachowca.pl Zadaj pytanie
 
 
Kategorie pytań
 
 
 
Ranking fachowców
 
 
Zaloguj się    Zarejestruj
        Zadaj pytanie na forum budowlanym
 
 
 
 

Dlaczego należy odśnieżać dachy półokrągłe?

Po katastrofie jaka była w styczniu 2012 roku na Słowacji gdzie zawaliła się nowo wybudowana hala sportowa zastanawiam się dlaczego pochyłych dachów nie trzeba odśnieżać, a półokrągłe tak. Przecież śnieg powinien sam z nich zlatywać.
tagi: dach półokrągły
dodane 3794 dni temu   |   przez: B@lbina
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Odpowiedzi na pytanie (5):

 
Odpowiedz na pytanie
 
Zaloguj się, by dodać odpowiedź na pytanie. W tym celu skorzystaj z adresu e-mail oraz hasła podanego przy rejestracji.

Adres e-mail
Hasło
 
przypomnij hasło » zarejestruj się »

+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Czy Pani ? B@lbina może ujawnić źródło swojej wiedzy nt. konieczności odśnieżania konkrenie półokrągłych dachów ?
dodane 3793 dni temu   |   przez: adam50
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Jest to związane z pochyłością dachu. Tak zwane dachy góralskie są strzeliste do samej góry. Dachy półokrągłe w najwyższej partii są płaskie i zachowują się tak samo jak dachy płaskie. Można pokusić się o stwierdzenie, że siły jakie występują na dachu półokrągłym są mniej przyjazne niż na dachach płaskich z uwagi na brak podpór w środkowej części dachu.
dodane 3793 dni temu   |   przez: kędzior
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
W schemacie walcowym siły ( a właściwe naprężenia) są bardziej przyjazne (podoba mi się takie określenie). Większa część obciążenia zostanie "zamieniona" na ściskanie konstrukcji, a nie jej zginanie. Co jest bardziej korzystne.
Natomiast prawdą jest, że śnieg na dachach walcowych zachowuje się podobnie jak na dachach o małym pochyleniu (patrz normy śniegowe).
dodane 3792 dni temu   |   przez: adam50
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Informację mam, ze słowackich stron internetu. Było tam napisane, że hala w Namestovie zawaliła się podczas treningu młodych hokeistów, na który przyszedł jakiś polityk by zrobić sobie miting medialny. Halę wybudowano w listopadzie i jeszcze oficjalnie nie oddano do użytku, ale było na niej ponad 2,5 metra śniegu. O ile mi wiadomo już wcześniej na polskiej Orawie apelowano o odśnieżanie dachów. No, ale zawsze to news medialny więc mogę się mylić.
dodane 3792 dni temu   |   przez: B@lbina
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
A więc internet i to słowacki. Tak poważnie to nie ma jakiegoś specjalnego przepisu nakazującego odśnieżanie dachów. Większość takich katastrof (łącznie ze spektakularną w Katowicach) było wynikiem błędów projektowych i wykonawczych, które śnieg tylko unaocznił. Na temat takich hal wybudowanych w Polsce, jak ta słowacka pojawił się artykuł w Inżynierii i Budownictwie (jakieś 3 miesiące temu ?), z którego wynikało, że trzykrotnie przekroczone są bariery bezpieczeństwa. Wykrakał.
Jeżeli ktoś myśli, że podjęto jakieś środki w celu sprawdzenia bezpieczeństwa tych hal ( a jest ich dużo, łącznie ze szkolnymi salami gimnastycznymi) to się myli.
Właściwa opieka nad obiektami budowlanymi wynika z dokumentu art. 61 pkt 2, ale nie dotyczy specjalnie dachów walcowych.
dodane 3790 dni temu   |   przez: adam50
 
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Pytania podobne

 
 
 
Zobacz też ogłoszenia dachy i pokrycia dachowe na serwisie ogłoszeniowym Budowlanki.pl
 
 
 
Szczgóły pytania zadanego przez użytkownika B@lbina w kategorii Dachy i pokrycia dachowe na serwisie SpytajFachowca.pl. Zobacz treść pytania, odpowiedzi i opinie użytkowników na temat tego Dlaczego należy odśnieżać dachy półokrągłe?, weź udział w dyskusji. Możesz też zadać własne pytanie, zapytać o opinie lub poszukać pozostałych pytań w kategorii Dachy i pokrycia dachowe lub innej na forum budowlanym SpytajFachowca.pl.
SpytajFachowca.pl to forum budowlane, w którym możesz zadawać pytania dotyczące wszelkich spraw związanych z budową domu lub remontami. System reklamy Test Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleŸć interesujące Cię tematy.
 


 
Polityka prywatnosci   |   Polityka cookies   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Partnerzy Kanał RSS dla SpytajFachowca.pl   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Twitterze   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Blip.pl
Copyright 2010-2022 © SpytajFachowca.pl
Zobacz też inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć reklamy w internecie